poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Daj się ponieść pieśni wiatru

Byłam dziś w lesie!
Ach...jak pięknie było...

Fakt, że wiosna dopiero czai się do skoku wcale nie przeszkodził mi w zachwycie...
Kto podąża ścieżką, musi, jak woda
pogodzić się z tym, gdzie się znajduje.

Lao TseTo, czym jesteśmy w rzeczywistości, jest bezgraniczne, niezgłębione i niezmierzone, a jednak nieskończenie bliskie. Tak bliskie, że zapomnieliśmy, iż tym w istocie jesteśmy. Temu, czym jesteśmy naprawdę, zbyt chętnie nadaje się nazwę lub stawia na zewnątrz. Lecz dlaczego nadawać imię czemuś, co jest bezimienne?

Marcel Messing
Ideały, ideologie, opinie, emocje, optymizm albo pesymizm nie przybliżają nas do istoty Bytu. Tylko poznanie uzyskane przez czystą obserwację oraz wyciszony i przejrzysty umysł ukazuje nam rzeczywistość we wszystkich jej aspektach. 

Marcel Messing
Droga do prawdy nie zna odległości. Wyruszanie na szlak, aby coś osiągnąć lub kimś zostać, jest prawdziwym zaślepieniem. Nie możemy dotrzeć nigdzie indziej, niż znajdujemy się teraz. Wydeptane ścieżki nie są już dla nas pomocą. Dopiero gdy zapominamy o wszelkich wyobrażeniach na temat prawdy, ona rozkwitnie. Kto ma odwagę zejść z drogi, wkracza na bezrożny ląd, do krainy bez ścieżek.

Marcel Messing
Daj się ponieść pieśni wiatru. Bądź jak pęd bambusa, wydrążony i pusty, kołysany tam i z powrotem pieśnią wiatru wibrującą wokoło. Niech wiatr zdmuchnie wszystko, z czym się utożsamiasz. Nie bądź już więcej nikim, a będziesz wszystkim.

Marcel Messing
Myślenie zapomniało, iż wypływa z ciszy. Każda oddzielona od niej myśl jest jak zasłona zakrywająca widok pełni, jest przyczyną trosk i cierpień. Spontaniczne myślenie pochodzi z ciszy. Myśli wyłaniają się, gdy jest taka potrzeba. A potem znów jest tylko ocean ciszy, bezkresne niebo.

Marcel Messing
Cisza jest zawsze obecna. Czasem może nas zaskoczyć - gdy podziwiamy wspaniały krajobraz w migocącym upale lata, ale również w hałaśliwym zgiełku wielkiego miasta. Ciszy nie można przywołać, narzucić lub jej wymusić. O ciszę nie można się starać. Cisza jest zawsze, jak powietrze, które wdychamy. Jest bezdenną głębią Bytu, bezźródlanym źródłem, z którego wszystkie rzeczy nieskończenie wytryskują, pojawiają się i przemijają. Jest to stan, który nie jest stanem i poprzedza słowo stworzenia... Kiedy spokój nas ogarnie, rozprzestrzeni się cisza, wypełniając całą naszą istotę aż do najdalszych zakątków wszechświata. Cisza nie powstaje na skutek zamknięcia ust, lecz rodzi się dzięki otwarciu serca.

Marcel Messing
Wszystkie cytaty pochodzą z książki "Bezdrożny ląd" Marcela Messinga.
Właściwie jeszcze jej nie czytałam. 
Chcąc znaleźć jakieś ciekawe słowa odruchowo sięgnęłam po nią ze stosiku książek, które kupiłam tuż przed świętami w księgarni Nieznanego Świata i...się znowu dziś zachwyciłam.
Wrócę z nią na pewno na bloga i podzielę się z Wami kolejną garścią olśnień... Jak przeczytam. A jest piękna! Cieszę się, że do mnie przyszła :)


Miłego wieczoru życzę i ściskam cieplutko :**


1 komentarz: